KUP ONLINE

Aktualności

Oskar Pieprzak zdobywa Puchar Polski 2013 roku

Ponad 140 zawodników wystartowało w 2013 roku w Przeprawowym Pucharze Polski. Puchar Polski wywalczył Oskar Pieprzak, wygrywając wszystkie trzy rundy. Jadący quadem Yamaha Grizzly 450 w kategorii extreme wygrał wszystkie trzy rundy – w Bieszczadach, na poligonie w Biedrusku koło Poznania oraz ostatnia rundę w Golubiu Dobrzyniu pod Toruniem.

– Finalnie po trzech bardzo trudnych eliminacjach zdobyłem pierwszy w historii tego sportu Przeprawowy Puchar Polski ATV PZM – mówi z dumą Oskar Pieprzak. – Dla mnie to wielka sprawa, wspaniały wynik, ale też duży wysiłek i dużo poświęcenia. Najbardziej cieszy mnie to, że moja filozofia quadowania sprawdziła się w 100% – solidny trening i poprawna technika jazdy quadem dały wynik.

W ostatniej Rundzie, która odbyła się w okolicach Torunia, wszystkich zawodników zaskoczył bardzo trudny górzysty teren. Niewielu spodziewało się tak urozmaiconej trasy, wielu wąwozów, pagórków, stromych podjazdów i przepraw przez liczne potoki. Do udziału w zawodach zaproszeni byli zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i kierowcy stawiający dopiero pierwsze kroki na bezdrożach. Pierwsi rywalizowali w klasie ATV Sport Extreme lub ATV Sport Adventure (otwarta dla wszystkich chętnych i oferująca nieco łatwiejszą trasę niż Extreme). Przeprawowa jazda na quadach została zaliczona przez PZMot do sportów popularnych, tak więc zawodników nie obowiązują obecnie żadne licencje. – W mojej klasie extreme startowało 45 pojazdów – mówi Oskar Pieprzak. Dodaje, że sporo trudności sprawił mu nocny przejazd między punktami kontrolnymi. Wystartował o godz. 20.07. Na pokonanie trasy i zaliczenie każdego punktu miał 4 godziny. Pomimo groźnie wyglądającej wywrotki, udało mu się ukończyć jazdę z 10 minutami zapasu. Zaliczył wszystkie punkty kontrolne. Po porannym pokonaniu toru okazało się, że zawodnik z Podhala jest najlepszy i zasłużył na tytuł i Puchar Polski.